5 tipů, jak zvolit vhodný název společnosti

    Domů » Blog » 5 tipů, jak zvolit vhodný název společnosti

Při zakládání firmy budete nevyhnutelně stát před výběrem jména pro ni.
Záhy zjistíte, že dát průchod jen svojí kreativitě, nemusí být vždy ku prospěchu věci.

Na co rozhodně myslet při výběru vhodného názvu společnosti ?

TIP 1 – Název firmy by měl být unikátní

Přestože budete sveřepě tvrdit, že si vás s konkurencí nemůže splést ani hrdý majitel pěti dioptrií, rejstříkový soud, který název bude zapisovat, na to může zastávat poněkud jiný názor. A vaše pojmenování Novák Group vám tak rozhodně vedle již existující společnosti Novák opravdu neprojde. Vysvětlíte-li to příslušnému orgánu, majitel konkurenčního byznysu pro vás bude mít pochopení pramalé. Reálně tak hrozí, že se k soudu podíváte ještě jednou, a tentokrát vás bude doprovázet žaloba. Neobejdete tento bod ani s přidáním názvu státu, to je praktika, pro kterou rejstříkový soud nebude mít pochopení vůbec. A nejedná se jen o českou specialitu, ve většině států vás k tomuto postupu opravňuje pouze specifická licence.

Navíc byste měli zapátrat i na UPV – což je Úřad průmyslového vlastnictví a zjistit si tam, jestli si už někdo váš název neregistroval coby svou ochrannou známku. Prolustrujte všechny země ve kterých hodláte působit. Pokud neexistuje ještě takto pojmenovaná společnost, ještě to neznamená, že si nedal některý podnikatel označení chránit.

TIP 2 – Pozor na srozumitelnost názvu společnosti

Grafik při navrhování vizitek jen nechápavě kroutí hlavou, že tohle by neposkládal ani Houdini. Představte si že někomu diktujete své jméno společnosti po telefonu. Trefí se Váš protějšek do správné verze na první dobrou? Pokud ne, hrozí že skončí u Vaší konkurence nebo zcela ztratí chuť pátrat po vás. Své fantazii byste měli trochu přistřihnout křídla. Ideální jsou názvy kratší, to znamená nejlépe jednoslovné, srozumitelné. A pozor, také bez pravopisných chyb. Pesimistické odhady hlásají, že Jirásek by zaplakal nad až polovinou pojmenování, neboť se často honosí prohřešky vůči naší mateřštině. Navíc přemýšlejte i o mezinárodním významu názvu. Ani tam by s výslovností a pochopením vašeho originálního nápadu neměli mít potíže.

TIP 3 – Volná internetová doména

Protože adresu www.mojenejuzasnejsiintennetovaprodejnapananovaka.cz si zkrátka pamatovat nikdo nebude. Nebo alespoň ne déle než pět sekund poté, co si ji přečte. Dbejte i na to, že by měla být k dispozici také mezinárodní doména. . org. info .com .eu co.uk atd.

TIP 4 – Název společnosti nesmí klamat

I když se v obchodních kruzích dobře ví, že sex prodává, pokud se specializujete na zahradní nářadí, rozhodně vám název s nádechem erotična neprojde. V případě, že si při založení společnosti do jména čestně vetknete činnost, jíž se skutečně věnujete, nezapomeňte ani na to, že časem budete chtít portfolio svých služeb možná rozšiřovat. Příliš konkrétně vymezený název vám tehdy může nepříjemně komplikovat život.

TIP 5 – Žádné vulgarity

Hodláte-li zabrnkat na strunu provokace, ostrouháte. Nepřípustné jsou také výrazy vulgární nebo ty, které jsou v rozporu s dobrými mravy. Opatrně nakládejte i s nejrůznějšími dvojsmysly a rovněž svůj jiskřivý smysl pro humor předvádějte raději jinde. Zejména tehdy, pokud se věnujete „seriózním“ činnostem. Vyvolávat ve svých klientech pocit, že ve vztahu vůči jejich financím si hodláte počínat poněkud laškovně, se vám rozhodně nevyplatí.

Pokud Vás právě nyní napadl vhodný název pro novou společnost, můžete si vybrat ze 64 zemí, kde ji založit.

Za Zenron napsala Jana

 

Sdílet:

Leave A Comment

>