Malé firmy a živnostníci krachují

    Domů » Blog » Malé firmy a živnostníci krachují

V ČR bylo od roku 1993 do letošního dubna 2012 vyhlášeno celkem 27.500 bankrotů firem. Přes 75% (20.625) byly obchodními společnostmi, zbývající část (6.875) byly fyzické osoby-podnikatelé. Celkové oživení a bilanční zprávy z ekonomiky naznačují možné oživení, ale bude se to týkat zejména korporací a větších zaměstnavatelů.

Vláda hovoří o podpoře konkurenceschopnosti malých a středních podniků, ano hovoří se o tom, ale ten kdo zná skutečnost, ví, že to končí jen u povídání, ale skutečná podpora je v nedohlednu.

Ti jejichž firmy nejsou napřímo propojené s několika málo obory jimž se daří i v tomto čase (automobilový průmysl, apod.), zažívají skutečné problémy a to správné cashflow je v nedohlednu, závazky narůstají, pohledávky se stávají stále více obtížněji vymožitelné a konkurence je drzejší. V ČR bylo od roku 1993 do letošního dubna 2012 vyhlášeno celkem 27.500 bankrotů firem. Přes 75% (20.625) byly obchodními společnostmi, zbývající část (6.875) byly fyzické osoby-podnikatelé.
Současný vývoj v roce 2012 nenaznačuje, že bychom očekávali zlepšení. Ba naopak, jen za první čtvrtletí 2012 je počet firemních bankrotů už na 45 % roku 2011 !!! Z toho je více než zřejmé, že bankrotů bude v roce 2012 více.
Celkové oživení a bilanční zprávy z ekonomiky naznačují možné oživení, ale bude se to týkat zejména korporací a větších zaměstnavatelů… Takže malý podnikatelé, zůstávají stále znepokojeni, odborná rada či transformace podnikání je více než drahá, otázkou je, aby nebylo již pozdě.
V posledních letech se objevují modelové případy, kdy lidé přijdou o zaměstnání a nové zaměstnání najít je těžké, proto se rozhodnou zkusit štěstí v podnikání, osamostatnit se, postavit si firmičku. Bez zkušeností, odborných rad a rozboru podnikatelského záměru skáčou do víru podnikání a objevují tak nová nebezpečí a hrozby na které nejsou připraveni. Obvykle si půjčí na rozjezd restaurace, baru, či menšího penzionu, ovšem chybí marketing a nový klienti se hledají velmi těžko, udržet cashflow a přežít první roky či měsíce takového začátku se občas nepovede, pak v důsledku potřeby dalších investic či udržení provozu neváhají podepsat nevýhodné lichvářské směnky, smlouvy s přímou exekucí či zastavit poslední majetek, nemovitost. Od roku 2009 rapidně přibylo firemních bankrotů a stále tento trend roste, bohužel i příběhy těchto podnikatelů jsou stále hrozivější.
Zdroj: článek napsal, O.S. senior consultant Zenron Consulting CZ s.r.o.
Právo, 6. 6. 2012, Rubrika: Titulní strana, Strana: 1, Autor: Jindřich Ginter
Sdílet:
>