Peníze do bezpečí daňových rájů a offshore destinací ukládá VĚTŠINA BOHATÝCH

    Domů » Blog » Peníze do bezpečí daňových rájů a offshore destinací ukládá VĚTŠINA BOHATÝCH

Indický poslanec, řecký zubař, gruzínský premiér, český právník, bývalý thajský ministr, politik z prominentní pákistánské dynastie či dcera bývalého filipínského diktátora. Co mají tito lidé společného ? Rozhodli se uchovávat svá aktiva v bezpečí daňových rájů a vědí proč !

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů přineslo odhalení totožnosti tisíců majitelů anonymního majetku na karibském ostrově. Rozsáhlý únik informací z místních bank přinesl informace  o asi 130 tisících lidí a 120 tisících firem ze 170 zemí.

Podle odhadu bývalého hlavního ekonoma společnosti McKinsey
mají lidé v daňových rájích uloženo až 32 bilionů dolarů (asi 644 bilionů korun).=

Mezi prominenty, kteří na Britských Panenských ostrovech ukryli svůj majetek, je například gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili. Dcery azerského prezidenta Ilhama Alijeva pro změnu vlastní na souostroví firmy, jejichž ředitelem je azerský magnát Hassan Gozal, který získal řadu státních zakázek.

Majetek si do Karibiku ukryl také britský miliardář Scot Young, který si nyní odpykává trest vězení za to,
že během rozvodu se svou ženou nepřiznal skutečnou výši svého jmění. Na seznamu se objevil i pokladník volební kampaně francouzského prezidenta Françoise Hollandea Jean-Jacques Augier nebo baronesa
Carmen Thyssenová-Bornemiszová, nejbohatší španělská sběratelka umění.

Zveřejněný seznam může znamenat potíže i pro ruského vicepremiéra Igora Šuvalova, jehož zena se na soupisu rovněž objevuje. Šuvalov je totiž blízkým spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira
Putina, který prosazuje tvrdý postup vůči ruským politikům s nepřiznanými majetky v zahraničí.

Řekové nejsou ochotni přiznávat svůj majetek

Podle Mezinárodního sdružení investigativních novinářů je mezi majiteli utajených firem v daňových rájích množství Řeků. Organizace uvádí, že jen čtyři ze 107 firem s řeckým majitelem na
Britských Panenských ostrovech, které prověřila, jsou registrované u britských daňových úřadů.
Dvě z odhalených firem například sloužily jen k tomu, aby přes ně jejich majitel mohl diskrétně koupit
a renovovat jachtu Christina O, která dříve patřila slavnému řeckému miliardáři Aristotelovi Onassisovi.

Řecké ministerstvo financí slíbilo prověřit všechny uniklé informace. Podle dat ministerstva počet Řeků,
kteří tají své majetky, stále roste. Dokazuje to prudký pokles daňových příjmů ze zahraničních majetků
Řeků. Zatímco v roce 2010 činil 3,4 milionu eur, do roku 2012 spadl o 90 procent.

Ve Velké Británii vyvolal seznam z Britských panenských ostrovů kritiku opozice. Podle liberála lorda Oakeshotta ostrovy „poškozují tvář Británie“. „Jak může (ministerský předseda) David Cameron na summitech G8 s vážnou tváří volat po přísném vymáhání daní od velkých firem, když dovolíme Britským Panenským ostrovům, aby využívaly britské právo a britskou ochranu k nasávání špinavých peněz ?“ ptal se. Po zásahu Londýna volají také protikorupční organizace.

Důležitým faktem zůstává že poměrnou část majitelů účtů na Britským panenských ostrovech tvoří právě lidé aktivní v politice. Skutečně si myslíte že by ohrožovali své vlastní aktiva zrušením daňových rájů ?

Offshore společnosti

zdroj: E15.cz

Sdílet:

Leave A Comment

>