Prokazování původu majetku ! Aneb přiznejte se, i když nevíte k čemu.

    Domů » Blog » Prokazování původu majetku ! Aneb přiznejte se, i když nevíte k čemu.

Bude český daňový poplatník připomínat příslovečného pohádkového oslíčka, který je ochoten otřásat se a zlaťáky cinkat ?

V pátek 1. 7. 2016 naši zákonodárci schválili novinku a 9. 9. téhož roku ji svým podpisem oficiálně potvrdila také hlava státu. O co se jedná? Je jí zákon o prokazování původu majetku. Jeho podstata je jednoduchá. Nabyli jste majetek nad pět milionů korun? Jenže takovýto nárůst neodpovídá vašim příjmům, ze kterých jste také povinni zaplatit příslušnou daň?

V tom případě si na vás posvítí finanční úřad. Ten vás vyzve k tomu, abyste prokázali, kde se vám poštěstilo k takovému majetku přijít. Původně se naši zákonodárci nedokázali dohodnout, kde by vlastně měla být položena ona hranice. První verze zněla pět milionů, Ministerstvo financí chtělo být benevolentní a povolit deset milionů. Ani cesta kompromisu se neukázala být vedoucí ke správnému cíli a původních sedm milionů se změnilo na již jmenovaných pět. Po jemných průtazích, jak ostatně již bezmála patří k bontonu české legislativy, se tedy novela rovnou i s pozměňovacím návrhem dočkala zavedení do praxe.

Když se dobře daří, finanční a celní správa to zmaří

Jste-li na tom finančně záviděníhodně, není to jediný důvod, který na vás vrhá stín, protože jste si dovolili být na tom dobře. Navrch musíte počítat s tím, že „podezřelé“ nabytí majetku se jen tak nepromlčí. Finanční úřad může trvat na tom, že příslovečnou barvu budete přiznávat až deset let zpětně. Premiér Sobotka si v médiích neváhal mnout ruce, nadšen vidinou, že se konečně státu povedlo získat účinný bič na neplatiče a daňovým únikům zvoní umíráček. Podpořilo ho svými hlasy 130 ze 165 poslanců. Ne všichni ovšem mají pro premiérovu radost takové pochopení. Servítky si rozhodně nebrala vůdčí postava TOP 09, Miroslav Kalousek. Ten se nebál hovořit v souvislosti s novinkou o podněcování k udavačství. Za pravdu mu obratem dala i řada dalších, kteří tento postup považují za velmi účinný v ne příliš korektním konkurenčním boji. O vašich majetkových poměrech se také může někdo „přátelsky“ zmínit a zavdat tak podnět ke kontrole.

Aktuální úprava zakotvená v českém právním řádu disponuje ještě jedním velmi pozoruhodným aspektem. Ve své podstatě říká, že musíte zdanit i ten majetek, u něhož jste s tím ještě nepočítali. Že jste taky nepočítali s tím, že budete muset finančnímu úřadu odevzdat příslušnou sumu? A tu doma pod polštářem zkrátka nemáte? To zákon nezajímá.

Přiznejte se, i když nevíte k čemu

Pokud nebudete schopni nabytí majetku řádně prokázat například z důvodu ztráty příslušných dokladů, je pravděpodobné, že na původní odvod daně se nedovoláte a budete tak muset učinit znovu a můžete si vysloužit mimo doměření daně ještě penále. A to abychom nebyli žádní troškaři, klidně rovnou ve výši 100 %. Zda uspějete s argumentem, že křišťálová koule se vám rozbila, to příslušné prameny neuvádějí, povinnost uchovávat účetní doklady totiž platí pouze pět let. Navíc je poměrně sporné, z čeho se vlastně oněch pět milionů vyčíslí. Možná půjde o hodnotu majetku v době, kdy jste ho nabyli, ale možná až o hodnotu, jíž měl v době, kdy se o něj začal finanční úřad zajímat. Což může ovšem v čase znamenat i poměrně citelný nárůst ceny. Z čeho platit nebo za co platit? Tak to vám české zákony neporadí. Důležité je, že český daňový poplatník připomíná příslovečného pohádkového oslíčka, který je ochoten se otřásat.

V konečném důsledku nakonec stát ani nemusí zajímat, jakým způsobem jste příjmy vlastně nabyli. Nebylo to z činnosti, která je tak úplně legální? Hrozí absurdní situace, že doměřením penále v podstatě stát takovýto příjem „posvětí“. Paradoxně se tedy z původního nástroje na ty nepoctivé mění právní úprava na víceméně podanou ruku pro ty, kteří se řídí heslem, že co není zakázáno, to je dovoleno, a co není dovoleno, to je v pořádku, pokud se na to nepřijde.

Možná Vás právě napadá spousta otázek na které neznáte odpověď.
Konzultace na které zjistíte jak si zajistit účinnou ochranu majetku a rozložení rizik.


Za Zenron napsala Jana

Sdílet:

Leave A Comment

>