Registrace firmy k DPH. Noční můra nebo spravedlnost

    Domů » Blog » Registrace firmy k DPH. Noční můra nebo spravedlnost

Registrace firmy k DPH. Noční můra nebo spravedlnost

Když už se finanční správě máte k něčemu přiznat, tak s patřičnou zevrubností. Co všechno po vás bude chtít? Nevyhnete se dodání ani tak choulostivých informací, jako jsou například obchodní smlouvy. Odtajnit budete muset i vlastní výpisy z účtů.

Které nástrahy na vás při dobrovolné registraci společnosti k DPH číhají?

Finanční správa svůj postup hájí, snaží se tak bránit daňovým únikům, zajistit bezpečnější prostředí pro podnikání a zaměřuje se pouze na ty, u nichž již pojímá podezření. Sami podnikatelé se brání, že se jedná o útok na jejich soukromí. Za pravdu jim dávají i daňoví specialisté. Médii svého času hojně rezonoval případ jistého podnikatele. Pan Alexandr Paur se vrhl se do vod podnikání a začal provozovat autodopravu. Na podnět svých zákazníků se zamýšlel také dobrovolně upsat k povinnosti v podobě platby DPH.

Pro ně, jakožto plátce, byl takový postup zkrátka ekonomicky výhodnější kvůli pozdějšímu odpočtu daně. Podnikatel se dle tohoto závěru rozhodl tedy zařídit a koncem roku 2015 přistoupil k dobrovolné registraci k DPH. V tom momentě se ovšem doslova se zlou potázal. Původně zdánlivě nenáročný proces se zvrhl v několikaměsíční martyrium, ve výsledku strávil jeho řešením téměř půl roku, byť tedy nakonec zdárně kladné rozhodnutí získal.

Finanční správa totiž usoudila, že pro tento úkon potřebuje poměrně pestrou škálu různých podkladů. Včetně například již zmíněných smluv se zákazníky. Tím se ovšem dostáváme do poněkud absurdní situace, která jako by vypadla ze slavného románu Hlava XXII. Aby totiž ony kýžené smlouvy dokázal podnikatel získat, chtěl se nejprve registrovat k placení DPH.

Na čí straně stojí spravedlnost?

A podobné případy se množí, tento úkon doprovází celá řada průtahů a proces se tak zbytečně komplikuje. Finanční správa zdlouhavě prošetřuje mnoho okolností, a ač vám nehrozí žádný postih, pokud na její otázky neodpovíte, bez registrace k DPH řada podnikatelů vůbec nemůže zahájit svou činnost.

Tím tak naopak v konečném důsledku ekonomika státu trpí, protože nelze vybírat daně. Takovýto postup je přitom nejen velmi obtížný, podle mnohých ohlasů rovněž v rozporu se zákonem. Finanční správa se ústy mluvčí ovšem v médiích vůči tomuto nařčení ostře ohradila. Unie daňových poplatníků ovšem prostřednictvím svého mluvčího kontrovala, že takovéto právo v zákoně rozhodně zakotveno žádným způsobem není.

Finanční správa by měla rozhodně dbát na práva daňových subjektů a neadekvátnímu zdržení se při vykonávání své činnosti zaručeně vyhnout. Příčinu současného neutěšeného stavu lze hledat především v nedostatku času, kdy jednoduše není prostor k tomu posuzovat jednotlivé případy individuálně. Dobrovolná registrace k DPH se dokonce probojovala i „na bednu“ v hlasování o Absurditu roku. Byť pomyslnou zlatou medaili jí nakonec sebralo povinné kontrolní hlášení, taktéž značně neoblíbený nápad z dílny Ministerstva financí.

Pokud si chcete ušetřit čas i peníze, můžeme vám s procesem registrace k DPH pomoci
nebo si můžete přímo vybrat z ready made společností.

Za Zenron napsala Jana

Sdílet:

Leave A Comment

>