Rozvod Anglie s EU, BREXIT a přechodné období do roku 2020

    Domů » Blog » Rozvod Anglie s EU, BREXIT a přechodné období do roku 2020

Britští občané si v červnu 2016 sami odhlasovali, že jejich země nadále nebude členem EU. Jak bude konkrétně odchod země probíhat?

Jak bude probíhat brexit

K brexitu nedojde najednou, tzv. tvrdý brexit by neprospěl jednak občanům a jednak by byl poměrně náročný i z hlediska ekonomického, respektive obchodního. Od března 2019 do konce roku 2020 proto potrvá tzv. přechodné období. Pro Velkou Británii to bude znamenat možnost dále být součástí celní unie i fungovat v rámci jednotného trhu. Na tomto výsledku se shodli zástupci ostatních 27 členských zemí na summitu, který proběhl na konci roku 2017 v Bruselu. Všechny státy budou muset také tento scénář svými hlasy ještě podpořit.

Britská premiérka Theresa May přitom žádala o přechodné období v délce trvání dvou let, podobně se k problému vyslovili i podnikatelé, pro které znamená nastalá situace pochopitelně komplikace. Zároveň také zdůraznila, že i po odstupu země zůstanou v Británii zachována veškerá práva občanů ze zemí EU.

Velká Británie si tak prozatím udrží veškerá práva a svobody plynoucí ze členství v Evropské unii, vybírat účelově pouze některé výhody není možné. Od března 2019 se však bude muset vzdát zastoupení v orgánech EU a dalších obdobných subjektech. Uvidíme zdali se skutečně stane tzv. třetí zemí. Současně si bude muset plnit i finanční závazky vůči unii. Výše ale zatím není konkrétně známá, Brusel hovoří až o 100 miliardách eur. To ale britská premiérka rezolutně odmítla. Rok 2020 nebyl jakožto závěr přechodného období zvolen náhodou, jde současně totiž o rok, kdy skončí aktuálně naplánovaný finanční rámec.

Co bude obnášet odchod Anglie z EU pro podnikatele

Tento postup vyslyšel i hlasy podnikatelů, kteří se již nyní připravují na změny a je jim proti mysli podstupovat obdobný proces dvakrát. Obávají se v v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU rizika destabilizovaného prostředí. Stávající regulační rámec proto zůstává v platnosti až do definitivního odstupu země z EU.

Ten je navíc nutné prakticky připravit i z právního hlediska a dát rozhodnutí i finální písemnou podobu. Právním podkladem celého přechodného období je článek 50 z lisabonské smlouvy. Do smlouvy o odchodu se musí promítnout přechodné období. Dokončena by měla být zhruba v říjnu 2018. Budou se k ní totiž ještě muset vyslovit rada EU, europarlament i samotný britský parlament. Tyto orgány musejí smlouvu ratifikovat.

Ani úspěšné završení brexitu však nebude znamenat, že by se země chtěla vyvázat se svých povinností ohledně zachování mezinárodní bezpečnosti. Britská premiérka ve svém prohlášení zmínila zejména rizika plynoucí z migrace a hrozbu terorismu, jimž musí čelit celá Evropa bez rozdílu. Velká Británie by se i nadále měla podílet na řešení těchto problémů, přestože se stane suverénním státem.

Založení firmy v Anglii a výhody podnikání v UK

 

Sdílet:

Leave A Comment

>